پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی چه کاربردی دارد؟

پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی چه کاربردی دارد

پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی چه کاربردی دارد

پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی از جمله پوشش های مقاوم حریق است  و کاربردها و مزایای آن سوالی است که ذهن تمامی دست اندرکاران صنایع فولادی را مشغول به خود می‌کند. جدا از بحث آتش‌سوزی این سطوح ممکن است ساعت‌ها زیر آفتاب شدید قرار بگیرند و دمای سطح فولاد در آن‌ها بسیار بالا رود.

همین امر ممکن است فروریزی عرشه را به دنبال داشته باشد. اگر هم در سطح فولادی آتش‌سوزی به وجود بیاید پوشش‌های ضد حریق این امکان را به افراد می‌دهند که سریعا محیط را ترک کنند و تا چند ساعت به آن‌ها زمان  دهد.

 

سقف عرشه و پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی

عرشه‌های فولادی از ورق‌های موجداری تشکیل شده‌اند که ایمنی این سطوح را تنظیم می‌کند. عرشه‌ها هم برای سقف و هم برای کف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سازه‌ها و ساختمان‌هایی که سطوح فلزی دارند بهترین کاندید برای اجرا و نصب پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی هستند. این سقف‌ها روی تیرآهن سوار می‌شوند و شکلی ذوزنقه‌ای دارند. 

سقف عرشه فولادی چهار عضو لاینفک دارد که عبارتند از:

 ورق گالوانیزه موجدار

 گل‌میخ یا اصطلاحا برشگیر

 میلگرد

 بتن سازه ای 

تقریبا تمام سقف‌های فولادی با ورق و پوشش فلزی کاور می‌شوند که در این بین کیفیت هسته و پوشش بسیار پراهمیت است.

شرایط محیطی مانند دمای هوا می‌تواند روی این سقف‌ها تاثیرگذار باشد به همین دلیل برای ساختشان از فولاد نرمه بهره‌ می‌گیریم. فولاد‌های نرمه معمولا به آسانی نصب می‌شوند و شکل‌پذیری عالی دارند.

روی، عنصر اصلی سازنده این عرشه‌ها است که با آبکاری به صورت گالوانیزه در می‌آید.

آبکاری باید به شکل صحیحی انجام شده و فلز روی با ضخامت‌های میلی‌متری روی این سطوح گذاشته ‌شوند. سپس با دستگاه‌های پیشرفته ( رول فرمینگ )  فولاد را به حالت ذوزنقه‌ای در می‌آورند.

برای گالوانیزه‌کردن باید مقدار خاصی از روی استفاده گردد و این مقدار تبدیل به استاندارد و رتبه ضد حریق فولادی شود.

اجرای پوشش ضد حریق بر روی به چه عرشه فولادی صورت میباشد؟

نصب پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی به تعادل سازه و مقاومت‌ آن در برابر آتش‌سوزی کمک شایانی می‌کند. فرقی نمی‌کند سطحی که می‌خواهید آن را با این پوشش ایمن کنید جدید باشد یا سازه‌ای چند ساله به حساب بیاید.

برای نصب ابتدا باید ستون‌ها و تیرهای  اصلی ساختمان را با استفاده از پوشش مقاوم حریق پوشش دهیم تا به هنگام آتش‌سوزی حرارت مستقیم به اسکلت فلزی نرسد و فروریزی صورت نگیرد.

به طور کلی فولاد خیلی زود به حرارت بالا می‌رسد و اگر پوشش ضد حریق برای این سطح انجام نشود به احتمال زیاد فولاد در کمترین زمان به دمای بحرانی میرسد و ساختارش زود خراب خواهد شد.

یکی از مهمترین موارد در بحث مقاوم سازی ورق های عرشه فولادی با استفاده از پوشش ضد حریق نیاز یا عدم نیاز به اجرای این پوشش می باشد. به طور کلی در طراحی سیستم سقف سازه ای به دو صورت از ورق های عرشه فولادی استفاده می شود. 

در حالت اول طراحی از ورق های عرشه فولادی تنها به عنوان قالب بتن سقف استفاده می شود. یعنی ورق ها نقش باربری سازه ای ندارد . در این حالت نیازی به استفاده از پوشش ضد حریق روی سطوح عرشه فولادی نمی باشد. 

در حالت دوم طراحی از ورق های عرشه فولادی به عنوان المان باربر سازه ای استفاده می شود. در این حالت لازم است ورق های عرشه فولادی با استفاده از پوشش ضد حریق در مقابل حریق ایمن شوند.  

مزایای پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی

دما و حرارت بالا می‌تواند احتمال بروز فروریختگی را تقویت کند. ضد حریق‌ها از این‌ کار جلوگیری می‌کنند و در صورت بروز آتش از پخش‌شدن آن تا زمانی که ساکنان از محیط خارج شوند جلوگیری می‌کند.

این امر بستگی به فاصله سازه تا آتش‌نشانی و یا موادی که باعث بروز آتش شده‌اند دارد. اما معمولا ضد حریق‌های با کیفیت می‌توانند تا  ۱۸۰ دقیقه  آتش‌سوزی را کنترل کنند.

متاسفانه برخی از ضد حریق‌های بازار از کشور چین وارد می‌شوند و تقریبا شکلی شبیه انواع با کیفیت آن دارند اما در واقع نمی‌توانند برای مدتی طولانی آتش و حرارت را از اسکلت حفظ کنند و خیلی زود از بین می‌روند. برای خرید پوشش‌های ضد حریق باید با متخصص مشورت کنید.

شرکت ساختمانی ایران با داشتن کادر مجرب و با تجربه در کنار شماست تا بهترین خدمات را به شما ارائه دهد.

نتیجه

پوشش‌ ضد حریق بر عرشه فولادی به پوششی گفته می‌شود که روی سطوح فولادی و میان تیر‌ها و ستون‌های اصلی ساختمان قرار می‌گیرد.

فولاد جنسی رسانا دارد و گرما را سریعا به تمام نقاط سقف انتقال می‌دهد به همین دلیل ممکن است این رسانایی آتش‌سوزی به همراه داشته باشد و کلا اسکلت سازه را فرو بریزد.

در مقاله بالا گفتیم که پس از وقوع آتش‌سوزی ساکنین برای خروج چند ساعت وقت دارند و همچنین گفتیم که فولاد می‌تواند با چه سرعتی و با چه درجه‌ای زیاد شود.

روش‌ نصب این پوشش را مرحله به مرحله برایتان شرح دادیم و گفتیم که اعضای جداناپذیر این پوشش چه چیزهایی هستند.

مقالات ما


افزودنی‌ های بتن
 • 30
 • بهمن
 • افزودنی‌ های بتن

  چرا افزودنی بتن؟    سیمان اولیه در سال 1824 توسط جوزف آسپیدین اهل انگلستان شناخته و کشف شد و فرآیند تکامل آن توسط ...

  اجرای پوشش مقاوم حریق پایه سیمانی
 • 9
 • فروردین
 • اجرای پوشش مقاوم حریق پایه سیمانی

  اجرای پوشش‌ مقاوم حریق پایه سیمانی در این مقاله به پوشش‌ ضد حریق پایه سیمانی،مزایا و معایب پوشش ضد حریق پایه سیمانی، نحوه ...

  عوامل تاثیرگذار در قیمت پوشش ضد حریق
 • 21
 • فروردین
 • عوامل تاثیرگذار در قیمت پوشش ضد حریق

  پوشش ضد حریق خوشبختانه امروزه در سازه‌های فلزی و ساختمان‌ها موارد ایمنی کاملا رعایت می‌شود. پوشش ضد حریق ازجمله بهترین روش‌های امنیتی ...

  پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی چه کاربردی دارد؟
 • 13
 • اردیبهشت
 • پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی چه کاربردی دارد؟

  پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی چه کاربردی داردپوشش ضد حریق بر عرشه فولادی از جمله پوشش های مقاوم حریق است  و ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  02122389001-8

  ادرس

  تهران-سعادت آباد - میدان کاج - خیابان ۱۲ پلاک ۲۴ طبقه سوم جنوبی 

  کدپستی : ۱۹۹۸۶۱۳۳۳۹

  پست الکترونیک

  info@icc-clinic.com