مقاوم سازی سازه های فولادی در برابر آتش سوزی و حریق

چرا مقاوم سازی اسکلت فولادی (پوشش مقاوم به حریق) در برابر آتش سوزی و حریقه مهم است ؟همانطور که می دانید؛ فولادهای ساختمانی به‌ طور عمومی غیرقابل اشتعال هستند؛ اما استحکام آن‌ها با افزایش دما به‌شدت کاهش می‌یابد. در واقع، دمای بالای ۴۰۰ درجه سانتیگراد باعث کاهش استحکام فولاد می‌شود، و این کاهش به‌صورت قابل‌توجهی از ۵۵۰ درجه سانتیگراد به بعد بیشتر می‌شود. در دمای ۶۵۰ درجه سانتیگراد تقریباً هیچ مقاومتی برای فولاد باقی نمی‌ماند، که این موضوع می‌تواند در مواجهه با آتش‌سوزی‌های شدید، مخصوصاً در ساختمان‌های اسکلت فلزی، به‌عنوان یک چالش بزرگ معماری و مهندسی مطرح شود.

ایمنی سازه‌های فولادی و پوشش مقاوم در برابر حریق با آگاهی از مشخصات آلیاژهای فولاد و شناسایی پایداری آن‌ها در شرایط حریق ناخواسته، توان محاسبات ما را در بهینه‌سازی ساختار و ایمنی در برابر شعله‌های آتش و انتقال دما دوچندان می‌سازد. برای این منظور، شناخت ساختار سازه‌های فولادی به همراه شکل فیزیکی آن‌ها در فرم‌های مکعبی، H، و دوبله و یا اشکال دیگر، توان پایداری و ایستایی آن‌ها را مشخص می‌کند.

اهمیت مقاوم سازی سازه های فولادی ساختمان

لزوم محافظت از اسکلت ساختمان و سازه با پوشش ضد حریق سازه فولادی به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای محافظت غیرعامل، باید همواره در طراحی و محاسبات سازه مدنظر قرار گیرد. اجرای پوشش ضد حریق برای سازه‌های فلزی از موثرترین و کاربردی‌ترین روش‌های محافظت سازه در مهندسی حریق محسوب می‌شود. در این روش، بیشتر ستون‌ها و تیرهای اصلی سازه برای محافظت قاب‌های سازه‌ای در برابر حریق با پوشش ضد حریق سازه فولادی پوشش داده می‌شوند. دیوارها، سقف و کف نیز از جمله موارد مقاوم‌سازی غیرعامل در مقابل حریق هستند که در شرایط و کاربری‌های خاص، عایق‌بندی می‌شوند.

فولادهای سازه‌ای (ST-37) نقطه حرارت خمش حدود ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد دارند و در دمای ۵۰۰ درجه نیمی از مقاومت خود را از دست می‌دهند (بدون پوشش ضد حریق). بنابراین، سازه فولادی بدون پوشش ضد حریق در برابر آتش‌سوزی بسیار آسیب‌پذیر است و نیازمند مقاوم‌سازی با استفاده از پوشش ضد حریق سازه فولادی است. مطابق دستورالعمل‌های ISO و BS 476، فلز آهن بدون پوشش ضد حریق در کمتر از ۱۰ دقیقه پس از آتش‌سوزی به دمای ۵۰۰ درجه می‌رسد، که این دما نقطه خمش فلز آهن بوده و در این دما ۵۰ درصد از مقاومت خود را از دست می‌دهد. در اکثر پروژه‌ها مانند نیروگاه‌ها به دلیل بالا بودن خطر حریق و آتش‌سوزی، لازم است تا سازه‌های فلزی با پوشش ضد حریق مقاوم‌سازی شوند تا از حریق احتمالی محافظت شوند.

عواملی که در محاسبه ایمنی و ارزیابی پوشش مقاوم حریق و نحوه‌ی اعمال آن تاثیرگذار هستند شامل:

 • ضخامت سازه‌های فولادی بر اساس محاسبات شاخص بخش
 • ارتفاع و ترتیب بلندمرتبه‌ی ساختار و طبقات سازه
 • نوع کاربری سازه، از جمله مسکونی، اداری، تجاری، پزشکی و بیمارستانی
 • تفکیک نوع سازه از نظر مواد قابل اشتعال مانند ترکیبات سلولزی مانند چوب، پارچه، کاغذ و مواد هیدروکربنی مانند نفت، بنزین، الکل و مواد پتروشیمی (که ممکن است به عنوان مواد سوخته‌ی متداول در حریق شناخته شوند، اما مواد پتروشیمی دارای سوختن متفاوت هستند)
 • فاصله زمانی بین ایستگاه آتش‌نشانی و محل پروژه
 • سهولت دسترسی به نقاط شروع حریق و شیوه آن
 • تمهیدات لازم شامل سیستم‌های اعلام و اطفای اولیه و موارد دیگر که ممکن است تأثیرگذار بر محاسبه پوشش و تأخیر در گسترش حریق و یا فرو ریختن ساختمان داشته باشند.
 • شناخت مواد پوشش مقاوم حریق به طور کلی، علاوه بر مقاومت در برابر شعله‌ی مستقیم آتش، باید حداقل رسانایی دما را به سازه‌ی اصلی و عناصر فولادی آن داشته باشد.

برای اطمینان از کیفیت مناسب مصالح مورد استفاده مانند فایرتارد یا فایرسمنت، لازم است تاریخ تولید و مدت اعتبار آن‌ها را مشخص نماییم. همچنین، نظافت کامل سطوح مانند تیرها و ستون‌های اسکلت فلزی فولادی، از جمله حذف آلودگی‌هایی مانند گرد و غبار، روغن و چربی، زائده‌های گچی و یا سیمانی در اثر عملیات ساختمانی، زنگ‌زدگی و چکیدگی و همچنین شوره‌های مواد ضدزنگ ضروری است.

راهکار برای مقاوم سازی اسکلت ساختمان چیست؟

استفاده از مواد آستری مانند SEKO POLYMER COAT به عنوان ایجاد استحکام و چسبندگی بیشتر بر روی مواد پوشش مقاوم در برابر حریق، همچنین ایجاد یک لایه محافظ برای جلوگیری از خوردگی مواد قلیایی در مصالح مقاوم حریق بسیار حائز اهمیت است.در ادامه، آماده‌سازی ابزار و وسایل لازم برای دستگاه‌های مخلوط‌کننده مکانیکی و الکتریکی برای اجرای مواد پوشش مقاوم در برابر حریق مانند FIRETARD & FIRECEMENT، شامل استفاده از ماشین‌آلات غیرسنتی برای اجرای گچ کاری، انجام می‌شود.

تصویر دستگاه برای اجرای پاشش مواد مقاوم در برابر حریق

جهت هرگونه ابهام یا پرسش اضافی، کارشناسان و مهندسین بخش اجرا در کلینیک ساختمانی ایران آماده پاسخگویی می‌باشند.

مقررات مقاوم‌سازی ساختمان در برابر حریق چیست؟

برای ساختمان‌های فولادی چهار طبقه با کاربری مسکونی، نیازی به مقاوم‌سازی در برابر آتش‌سوزی وجود ندارد. در مورد ساختمان‌های فولادی پنج طبقه مسکونی نیز نیاز به مقاوم‌سازی نیست، به شرط آنکه از سیستم بارنده استفاده شود.ساختمان‌های فولادی مسکونی با ارتفاع بین پنج تا یازده طبقه باید به‌طور کامل در برابر آتش‌سوزی حفاظت شوند. برای ساختمان‌های فولادی با بیش از دوازده طبقه مسکونی، استفاده از پوشش ضد حریق الزامی است، بدون توجه به وجود سیستم بارنده.

در تجمعات با بیش از ۳۰۰ و کمتر از ۱۰۰۰ نفر که از سازه فولادی استفاده می‌کنند، می‌توان با استفاده از پوشش ضد حریق دو ساعته، سازه‌های تا هفت طبقه را در برابر آتش‌سوزی مقاوم کرد. در صورتی که از سیستم بارنده استفاده شود، این پوشش می‌تواند تا دوازده طبقه حفاظت ایجاد کند.اگر در یک جمعیت بیش از ۱۰۰۰ نفر از مقاطع فولادی استفاده می‌شود و سیستم بارنده نیز وجود دارد، با فرض حفاظت دو ساعته در برابر حریق، می‌توان سازه‌ها را تا دوازده طبقه ایمن کرد. برای سازه‌های بلندتر از دوازده طبقه، باید از پوشش ضد حریق سه ساعته استفاده کرد.در تجمعات با بیش از ۳۰۰ و کمتر از ۱۰۰۰ نفر، در صورتی که سازه یک طبقه باشد، می‌توان از مقاوم‌سازی سازه فولادی در برابر آتش‌سوزی صرف‌نظر کرد.

جمع بندی مقاوم سازی سازه های فولادی ساختمان

مقاوم‌سازی اسکلت فولادی ساختمان‌ها در برابر حریق یک ضرورت حیاتی است که برای حفظ استحکام سازه و حفاظت از جان و مال ساکنین انجام می‌شود. فولاد ساختمانی با افزایش دما، استحکام خود را به‌سرعت از دست می‌دهد؛ لذا استفاده از پوشش‌های ضد حریق برای ستون‌ها و تیرهای اصلی امری ضروری است. این پوشش‌ها می‌توانند زمان بیشتری برای تخلیه ساختمان و عملیات نجات فراهم کنند. بر اساس ضوابط و استانداردها، نیاز به پوشش ضد حریق بسته به تعداد طبقات و نوع کاربری ساختمان متفاوت است و باید با دقت اجرا شود تا از خسارات جانی و مالی ناشی از آتش‌سوزی جلوگیری شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات ما


افزودنی‌ های بتن
 • 30
 • بهمن
 • افزودنی‌ های بتن

  چرا افزودنی بتن؟    سیمان اولیه در سال 1824 توسط جوزف آسپیدین اهل انگلستان شناخته و کشف شد و فرآیند تکامل آن توسط ...

  اجرای پوشش مقاوم حریق پایه سیمانی
 • 9
 • فروردین
 • اجرای پوشش مقاوم حریق پایه سیمانی

  اجرای پوشش‌ مقاوم حریق پایه سیمانی در این مقاله به پوشش‌ ضد حریق پایه سیمانی،مزایا و معایب پوشش ضد حریق پایه سیمانی، نحوه ...

  عوامل تاثیرگذار در قیمت پوشش ضد حریق
 • 21
 • فروردین
 • عوامل تاثیرگذار در قیمت پوشش ضد حریق

  پوشش ضد حریق خوشبختانه امروزه در سازه‌های فلزی و ساختمان‌ها موارد ایمنی کاملا رعایت می‌شود. پوشش ضد حریق ازجمله بهترین روش‌های امنیتی ...

  پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی چه کاربردی دارد؟
 • 13
 • اردیبهشت
 • پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی چه کاربردی دارد؟

  پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی چه کاربردی داردپوشش ضد حریق بر عرشه فولادی از جمله پوشش های مقاوم حریق است  و ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  02122389001-8

  ادرس

  تهران-سعادت آباد - میدان کاج - خیابان ۱۲ پلاک ۲۴ طبقه سوم جنوبی 

  کدپستی : ۱۹۹۸۶۱۳۳۳۹

  پست الکترونیک

  info@icc-clinic.com